شرکت صنعت میوه کوروش در سال 1398 توسط گروه صنعتی گلرنگ تاسیس شده است. گروه گلرنگ در صنایع غذایی، بازرگانی و خرده فروشی تجربیات طولانی و توفیقات ارزشمندی دارد. هدف بلندمدت شرکت تبدیل شدن به یکی از 3 بازیگر بزرگ میوه و تره بار تازه در منطقه خاورمیانه است.

بازرگانی و مدیریت زنجیره تامین میوه و تره بار در ایران همچنان به صورت سنتی انجام می‌شود. هدف اصلی ما در میوه کوروش، تحول کسب و کار میوه و تره بار کشور به سطح یک صنعت است، به صورتی که محصولات از باغ با هدف مصرف کننده تولید شود و با حداقل معطلی در زنجیره تامین به صورت تازه و با قیمت مناسب به دست مصرف کنندگان داخلی و خارجی برسد.

تحول صنعت میوه و تره بار

ایران از بزرگترین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان میوه و تره بار در دنیاست. سرانه مصرف میوه در ایران 158 کیلوگرم و سرانه مصرف میوه در دنیا، 62 کیلوگرم است. مردم ایران 3 برابر مردم دنیا میوه مصرف می‌کنند. می‌توان گفت مردم ایران عاشق میوه تازه هستند.

با وجود اهمیت بالای میوه در ایران، چه از نظر سلامتی و چه از نظر اقتصادی، تجارت میوه در ایران مشکلات فراوانی داشته است. کیفیت محصول تا رسیدن به دست مشتری افت می‌کند و قیمت محصول چندین برابر می‌شود. در تصویر آماری از افزایش قیمت محصولات از محل تولید تا مصرف ارائه شده است.

یکی از دلایل افزایش بی‌رویه قیمت میوه و تره بار تازه، سهم بالای ضایعات است. بر اساس آمارهای جهانی، 45 درصد از میوه و تره بار قبل از رسیدن به دست مصرف‌کننده فاسد شده و از بین می‌رود. میوه و تره بار تازه می تواند در حین برداشت، در مراحل حمل و انبارداری و یا در میوه فروشی فاسد شود. در ایران، بالاترین درصد ضایعات میوه در مراحل حمل و انبارداری رخ می دهد. بنابراین با بهبود مدیریت زنجیره تامین می توان از ضایعات میوه و تره بار کاست و قیمت مصرف کننده را نیز کاهش داد.

میوه و تره بار در ایام نه چندان دور در بازارهای محلی به نام بازار روز عرضه می‌شد. فروشندگان اغلب تولیدکنندگان محلی بودند که محصول تولیدی خود را به محل بازار روز آورده و به صورت تازه با قیمت مناسب و بدون واسطه به مصرف‌کننده می‌فروختند. به تدریج با مهاجرت مردم از روستا به شهرها، سهم جمعیت شهرنشین از کل جمعیت ایران به 75 درصد رسید. 30 سال پیش، این عدد تنها 50 درصد بود.

با افزایش شهرنشینی در ایران کارکرد بازار روز کاهش یافت. اما رساندن به موقع میوه و تره بار تازه به شهر کار ساده‌ای نبود. نهادهای حاکمیتی جهت کنترل قیمت‌ها وارد گود شده و سازمان میادین میوه و تره بار را ایجاد کردند. با وجود این اقدامات، میوه و تره بار تازه با قیمت بالا و کیفیت پایین به شهرها می‌رسد. میوه‌فروشان و سایر خریداران باید هر شب تا نیمه در میدان مرکزی شهر خود به دنبال تامین میوه خود باشند. علی رغم تلاش‌های صورت گرفته، مشکلات زیر وجود دارد:

  • قیمت میوه مشخص نیست
  • قیمت میوه از تولید تا مصرف افزایش چندین برابری می‌یابد
  • کیفت میوه تا دست مصرف کننده افت می‌کند و تازگی میوه از میان می‌رود
  • میوه فروشی شغل سختی است. به جز سختی کار بدنی، خریدار عمده باید نیمه شب‌ها در میدان مرکزی دنبال کالا باشد و به این صورت خسته و فرسوده می‌شود
  • خریدار خرده و مصرف‌کننده در فروشگاه در برخورد با میوه فروش خسته و فرسوده با بی احترامی مواجه می‌شود.
  • ساز و کارهای تجارت میوه و فروش آن در شهرها پاسخگوی مسائل فوق نیست

بزرگان زیادی در صنعت میوه ایران سالها زحمت کشیده‌اند. باغ‌ها و مزارع بزرگ و نمونه ساخته و رکورد سطح کشت و میزان برداشت را شکسته‌اند. انبارهای سرد چند دما و مدرن و مجهز برای میوه و محصولات تازه ایجاد کرده‌اند. در شهرها فضاهای پرتعدادی برای عرضه میوه و تره بار تازه با قیمت مناسب به مردم بر پا کرده‌اند. در صادرات محصولات مختلف مانند پسته، خرما، سیب، خیار، کیوی و سیب زمینی رکوردها را جابجا کرده و تجارت میوه و تره بار بین المللی ایجاد کرده‌اند.

با تمامی این زحمات، هنوز این صنعت نیازمند تحول است تا مصرف‌کننده بتواند میوه سالم، تازه، با اطلاع از شرایط کاشت و برداشت، با قیمت مناسب و با احترام تهیه کند. هنوز این صنعت نیازمند تحول است تا باغدار و کشاورز نمونه بتواند محصول خود را سریع‌تر به بازارهای متنوع داخلی و خارجی برساند.

شرکت صنعت میوه کوروش رسالت خود را تحول صنعت میوه کشور قرار داده است. محورهای کلیدی این تحول عبارتست از بازرگانی، زنجیره تامین و خرده فروشی. این یک رسالت بلند است که تحقق آن قطعا نیازمند همراهی بزرگان است. ما در یک سالی که شروع به کار کرده‌ایم از همراهی بسیاری از مدیران باسابقه و زحمتکشان استخوان خرد کرده بهره گرفتیم. کارهای بزرگی کردیم و به مدد الهی، قدم‌های بزرگ بعدی را با همین سرعت و صلابت برخواهیم داشت.

بازرگانی در خون ایرانیان ریشه دارد و بازرگانی میوه و تره بار نیز در ایران به صورت سنتی به نحوی قابل قبول انجام می‌شده است. تحول اصلی در بازرگانی، استفاده از تکنولوژی روز برای تخمین بهتر وضعیت عرضه و تقاضاست. برقراری رفت و برگشت اطلاعاتی بین تولید و مصرف هم برای تولیدکننده منافع دارد و هم برای مصرف‌کننده. تولیدکننده می‌تواند خصوصیات محصول، زمانبندی ارسال به بازار، تنوع جغرافیایی بازار و سایر فاکتورهای کلیدی را بهینه کند تا میزان تولید و فروش خود را بهبود دهد. بسیار رخ می‌دهد که در تولید محصولات بویژه سبزیجات یک ساله، تولیدکننده بدون دیتای دقیق اقدام به کشت می‌کند که در زمان عرضه به بازار با تقاضای پایین روبرو شده و محصولات تلف می‌شود. مصرف‌کننده نیز می‌تواند به قیمت و کیفیت بهتر و متناسب با نیاز خود دسترسی یابد.

شرکت صنعت میوه کوروش رسالت خود را تحول صنعت میوه کشور قرار داده است.

در زمینه زنجیره تامین در ایران کارهای زیادی انجام شده، اما هنوز کار انجام نشده زیاد است. بسته بندی اولیه میوه در زمان برداشت محصول، حمل و نقل، انبارداری، سورتینگ، مدیریت ضایعات و توزیع نهایی همگی نیازمند بهبود و بهینه‌سازیست. در این بخش سرمایه‌گذاری قابل توجه برای ایجاد بهبود ماندگار مورد نیاز است.

در زمینه خرده فروشی میوه و تره بار، بازیگر اصلی در ایران میادین میوه و تره بار شهرهاست. سایر خرده فروشان عمدتا میوه فروشی های کوچک هستند که توان تامین و بازاریابی بالا نداشته و در زمینه نگهداری محصولات و برخورد با مشتری و اساسا فروشندگی نیز نیازمند بهبود هستند.

چشم انداز صنعت میوه کوروش تبدیل شدن به یکی از 3 بازیگر بزرگ میوه و تره بار تازه در منطقه خاورمیانه است.

شرکت میوه کوروش از طریق همکاری مستقیم با باغ‌های بزرگ و نمونه و بازرگانان و واردکنندگان رده اول کشور، در زمینه بازرگانی توفیقات بزرگی بدست آورده است. ما با خریداران بزرگ داخلی و خارجی از یک سو و تولیدکنندگان نمونه کشور از سوی دیگر در ارتباطی نزدیک و همه روزه هستیم. همچنین، با در اختیار گرفتن چند انبار بزرگ و ناوگان تخصصی (مسقف و یخچالدار) و نیز اقدام به سورت و بسته‌بندی، قدم‌های بزرگی در بهینه‌سازی زنجیره تامین برداشته‌ایم. در زمینه خرده فروشی نیز فروشگاه‌های میوه فروشی زنجیره ای باغ میوه ایرانی نیز دستاورد مهم شرکت میوه کوروش است. فروشگاه‌های باغ میوه ایرانی به سرعت در حال گسترش است. بجز باغ میوه ایرانی، شرکت میوه کوروش افتخار تامین، توزیع و غرفه‌داری میوه را در فروشگاه‌های زنجیره ای بزرگ کشور مانند افق کوروش، شهروند، هایپر فامیلی و … بر عهده دارد.

فهرست